Welsh Corgi Cardigan

Welsh Corgi Cardigan

Welsh Corgi Cardigan svým zjevem působí spíše velice komicky. Dlouhé tělo, krátké nohy, netopíří uši a šibalský úsměv. Pro laika jsou i ony slova Welsh Corgi Cardigan anglickou vesnicí. 

Když však Cardigana lépe poznáte, zjistíte že je to parťák na celý život. Stejně jako člověk od člověka i Cardigan od Cardigana se liší svou osobností. Vskutnu jsem zatím nepoznala plemeno, které by mělo tak silnou osobnost jako Cardigan. 

Obecně by se dalo říct, že při správné socializaci Corgi nevyhledává konflikty mezi ostatnimi psy. Pokud se ovšem nejdete mazlit s někým jiným nežli s ním 🙂 Žárlivost a silný temperament se mezi členy smečky roztrousí, tudíž není problém mít více Cardiganů, nežli jednoho.

A to je možná ten problém….z mé zkušenosti….jakmile máte doma jednoho Cardigana, druhý již čeká za dveřmi 🙂 Dalo by se říct že jsou jako čipsy, jeden nikdy nestačí. 

Cardigan je schopný se s vámi půlku dne válet na gauči, stejně tak ujít krásnou tůru, případně s vámi dělat různé druhy sportů. Opatrní však musíte být se schody.

Velmi často dostáváme otázky typu, jaký je rozdíl mezi Welsh Corgi Cardigan a Welsh Corgi Pembroke. Můžu vám tady samozřejmě vypsat rozdíly po fyzické stránce a projít web abych zhodnotila psychickou stránku, nikdy jsme však Pembrouka neměli, tudíž vám na tuto otázku nedokáži odpovědět 🙂

Abychom podpořili klíčová slova pro internetové vyhledávače, přikládáme pro vás obecné informace dostupné na internetu  O plemeni WELSH CORGI CARDIGAN

 

Welsh Corgi Cardigan pochází ze spojeného království a původem je to honácké psí plemeno.

I v dnešní době můžete se svým miláčkem navštívit profesionály a provozovat s ním například pasení ovcí. Podmínkou je základní poslušnost a nulová agrese.

Welsh Corgi Cardigan je čilý, silný, mohutně stavěný, aktivní pes, dlouhého těla, hlava a ocas připomínají lišku. Z podstaty je celkem sebejistý, velmi čilý, zvědavý a přizpůsobivý.

Výcvik je snadný. Velmi rád se učí a pro svého pána udělá cokoliv. Jsou to psi poměrně dost závislí na člověku a to se projevuje třeba na procházkách, kde nejeví snahu utíkat. Problémy s odvoláním jsou při správné výchově a socializaci zcela minimální.

K cizím lidem může být odměřený. Pro corgiho, jako dobrého společníka, je třeba ho už od útlého věku seznamovat s cizím prostředím. Ve smečce psi někdy mívají snahu být dominantní, ale v okamžiku, kdy jsou jim stanoveny hranice, se podvolí a už nebývá problém. Vychovaný cardigan je k cizím psům přátelský a nekonfliktní.

Corgi se také čím dál častěji objevují v mnoha směrech kynologie přes obedience, agility až třeba k pasení nebo canisterapii. Cardigani vynikají výbornou pamětí a to zejména dlouhodobou, proto nepotřebují nijak často opakovat již naučené cviky.

​Tito psi působí zavalitým a nepohyblivým dojmem, nicméně jejich pohyb je rychlý a koordinovaný a dokážou při něm zapojit celé své silné a pevné tělo. Navíc jsou při vyšších rychlostech schopni podstatně rychleji reagovat na neočekávané změny směru.

Je mnoho barevných variant srsti, nejčastější je hnědá s žíháním a bílými znaky (mezi klasické bílé znaky patří límec, ponožky, bílá špička ocasu, bílé břicho, bílá lysina). Mezi další patří např. černá s žíháním, červená nebo sobolí, trikolor s červenými nebo žíhanými odznaky, blue merle, atd. to vše s nebo bez bílých znaků. Je povolené jakékoli zbarvení, ale nikdy by neměla převládat bílá.